Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Klamstvo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

< 1 2

Hodnoť

Tato autorova veta hovori za vsetko

Ja som presvedčený, že keby človek nedokázal zabiť zviera (okrem povedzme sebaobrany), nedokázal by zabiť ani iného človeka, neexistovali by ani vojny. To ste skutocne pan autor tak naivny, alebo ste mali potrebu nieco nezmyselneho napisat?
 

 

Možno naivný, možno si stačí uvedomiť, že ak by ste nemali "gule" zabiť v dnešnom väčšinovom ponímaní "nižšieho" tvora, s istotou by ste to neurobili ani "vyššie" postavenému. Ak by bolo pre Vás tabu ublížiť zvieraťu, nevedeli by ste si predstaviť ublížiť ani človeku.
 
Hodnoť

Že prasa má inteligenciu

ako 4 ročné dieťa. Hlúposť jak mraky. Choďte sa pozrieť do maštale, kde sa chovajú prasatá, a do materskej škôlky. Zvieratá sa riadia inštinktom, ľudia rozumom. Takéto porovnávanie nemá zmysel. Čo však zmysel má, je potravinový reťazec, ktorý nevymyslel človek ale príroda sama. A človek ako súčasť prírody je jeho súčasťou. Príklad by sme si mali brať z našich predkov, tí žili v súlade s prírodou, a využívali ju tak, že ďalším generaciam po nich zanechali rovnako bohatú ako ju sami zdedili. Samozrejme že používali zvieratá i na prácu, i ako potravu, ale aj všetky možné výrobky zo zvierat. Používali prírodné a obnoviteľné zdroje. Príroda to zariadila veľmi múdro. Zoberme si také sliepky na dvore, slúžia ako potrava pre ľudí, ale ich to nijak netrápi. Keď gazdiná chytá jednu sliepku, tak samozrejme utekajú, lebo im to káže inštinkt. Keď ale už jednú gazdinká chytí, už sú pokojné. Nijak ich osud tej jednej netrápi, keď jej gazdiná odrúbe hlavu a spadne na zem, ešte sa o ňu pobijú, lebo je to pre nich príjemné spestrenie stravy. Príroda to tak múdro zariadila, že zvieratá na našom potravinovom reťazci, tým nijak netrpia. Oni o tom nemajú ani potuchy. Veď to sú zvieratá, riadia sa inštinktom. To len mi ľudia z toho robíme problém, jednoznačne tu ide o umelý problém. Kto sa stáva proti potravinovmu reťazcu, ide proti prírode, proti jej základnému zákonu. Základný zákon prírody je zákon zachovania rodu. Jednotlivec často trpí a zomiera, ale podstatné je aby rod prežil. Títo samozvaní milovníci zvierat, ako autor, sa riadia opačným zákonom. Len aby netrpel jednotlivec, nevadí keď vyhynie celý rod, či druh zvierat. Lebo aký by bol následok ich snahy. Chovy zlikvidované, zvieratá pozabíjané a spálené v kafilériach. V obchodoch iba sója a iné rastliny. Áno kupujem si iba opasky s pravej kože. Pretože sú kvalitné, vydržia mnoho rokov, po skončení služby sa v prírode rozložia. Opasok z umeliny, sa pokazí po pol roku. Ako odpad, je ako iné plasty záťažou pre prírodu. A práve plasty sú ozajstným zlom v prírode. Nie používanie kvalitných prírodných produktov(áno aj zo zvierat), ale používanie výrobkov z ropy je ozajstným zlom, ktoré nás možno bude stáť aj život.
 

 

Nebudem Vás presviedčať, stačí si to zistiť či už na nete alebo inde, možností je neúrekom :). A k Vašej poznámke o tom, že príroda zariadila potravinový reťazec v dnešnej forme - takže Vami spomínané sliepky sú pôvodné tvory z prírody, hej? Nie sú vôbec vyšľachtené z nejakého predka, tak ste to mysleli. Takisto prasce sú pôvodné zvieratá, ktoré si len človek presťahoval do chlieva, hej? :). To je smiešne. Veď práve človek založil chovy, v ktorých je uväznených viac "hospodárskych" zvierat, ako je ľudí na svete. Ročne zabijeme 63 miliárd zvierat, vrátane rýb. Nás je vyše 7,5 miliardy. Ako dlho by trvalo, keby nás niekto zabíjal rovnakým tempom aj pri zarátaní prirodzeného prírastku? Do roka by sme neexistovali. Čo píšete o likvidácii chovov - nikto nevraví, že sa majú chovy komplet jedného dňa zlikvidovať a zvieratá pozabíjať. Nech sa už len viac umelo nerozmnožujú, nech sa ešte teda zjedia a postupne nech sa prejde na rastlinnú stravu. Všetky chovy sú umelo neprirodzene založené. Spomínať našich predkov, ktorí nemali dnešné informácie a skúsenosti je scestné. V tej dobe nemali veľmi na výber. Ani tiger nemá na výber, nemôže sa živiť paradajkami. Dnešný človek na výber má. Navyše, konečne už aj vedci - "mäsotariáni" vyhlasujú, že za globálne otepľovanie môže aj konzumácia mäsa. Opasky existujú aj textilné, a čo sa týka napr. obuvi, konečne sa začínajú presadzovať napr. topánky z konope. Nerozoznáte od kožených lakoviek. Akurát je to všetko drahšie, ako živočíšneho pôvodu. Pri tom mi povedzte jednu vec - prečo keď lekári stále búšia, že sa má jesť menej mäsa a viac ovocia a zeleniny máme na SK 10% DPH na mäso a 20% na ovocie a zeleninu?
 

To že dnešne sliepky

i dobytok sa od pôvodných druhoch lišia na veci nič nemení. Produkujú viac vajec, mlieka, či mäsa, ale rozumu viac nepobrali, sú to furt iba zvieratá. Podstata môjho príspevku bola v tom, že je nezmysel prenášať ľudské princípy etiky, či spôsob myslenia do zvieracej ríše. Keď niekomu nechutí mäso nech ho neje, ale robiť z toho vyšši princíp mravný odmietam. Žiadné etické, mravné, ani iné dôvody, pre zrieknutie sa mäsa, mlieka a iných výrobkov neexistujú. Ide o nezmyselný fanatizmus. Zvieratá platia životom za to že ich človek chová. Čo sa narodí, musí zomrieť. V prírode či v umelom chove.
 

čo sa narodí, musi zomrieť, ano

ale kým žije, nech žije čo najviac spokojne a ako má. "Rozumný" človek však do systému života zvierat zasiahol veľmi nerozumne a sadisticky!
 

Neoponujem, len ma zaujíma Váš pohľad.

Nemôže byť inštinkt zárodkom rozumu? Viackrát som sa presvedčil, že zvieratá cítia, teda je v nich emočný potenciál. Vedia byť veselé aj smutné... V niektorých týždňoch takmer obdeň sledujem jedno zviera a vychádza mi, že nejakú tú inteligenciu má, rieši drobné úlohy, ktorými mu v dobrom komplikujem bytie. Nie je to pes. Prajem všetko dobré. Jozef Ivan
 

Jozef Ivan

Kresťanský svetonázor:
"a boh Jahve z hliny vytvoril Adama a cez nozdry mu vdúchol do tela dušu"
Vytvoril ho na obraz svoj.Čo mal to dal.Svedomie a česť v aramejskom.jazyku nie je.Nepoznajú ho.Preto aj Dávidova hviezda má len dva trojuholníky.
3oj uholník s hrotom hore-matéria ,TELO
3oj uholník s hrotom dole-duchovno.
Dnes povieme že robot má hardvér(TELO,KOSTRA) a softvér(rozum,program,"duchovn o")
Má takýto robot svedomie?Rozumie slovám:"Nerob!Pusťi!Bolí!?&quo t;

Slovanský svetonázor:

.
Ak už hovoríme o védickom svetonázore, nezaškodí si ho v skratke priblížiť. Možno povedať, že jeho hlavnou črtou evolúcia Ducha. Podľa Viery našich Predkov sa Duch postupne inkarnuje do vyšších a vyšších tiel. Tu by sa možno žiadalo povedať „až sa stane človekom“. No človekom evolúcia ani zďaleka nekončí. Človek je iba na prahu obrovského Sveta Predkov, pričom iba stupňov vo Svarge, t.j. v harmonických Vesmíroch je 16 – vrátane našej Javi. Ale to len v prípade, ak každou inkarnáciou naplníme stanovenú úlohu. Ak nie, musíme sa postupne vracať dovtedy, kým potrebný stupeň evolučného vývoja formou osobnej skúsenosti nenadobudneme. Okrem pojmu „Inkarnácia“ rozlišujeme ešte pojem „Reinkarnácia“, t.j. opakovaná inkarnácia. Táto nastupuje spravidla vtedy, ak náš život bol násilným spôsobom pretrhnutý a je potrebné ešte niečo dokončiť. Nejde teda o inkarnovanie sa s novou úlohou, ale „dokončenie“ úloh predchádzajúcej inkarnácie.
V súvislosti s evolúciou Ducha nastupuje aj otázka vegetariánstva. Toto nie je v žiadnom prípade samoúčelné. Podľa védického učenia keď sa Živatma, t.j. živá Atomárna Častica alebo aj Častica Ducha rozhodne nastúpiť cestu evolúcie Ducha, spojí sa s ďalšími Živatmami a materializuje sa vo svete minerálov. Tá Živatma, ktorá „presvedčila“ ostatné sa zúčastniť evolučného procesu sa stala ich „lídrom“ a nazývame ju ŽIVA.
Živatmy pod vedením Živy sa postupne inkarnujú vo svete minerálov, až kým nedosiahnu najvyšší stupeň vývoja v tejto ríši, t.j. kým sa nestanú diamantom. Po zániku diamantu sa inkarnujú vo vyššom svete, vo svete rastlín. Tu opäť prejde celým vývojom v tejto ríši – Védy spomínajú 8 miliónov inkarnácií – až sa inkarnuje na najvyššom stupni evolučného vývoja v ríši rastlín, t.j. stane sa orchideou.
Živa aj so svojou „skupinou“ sa takto inkarnuje vo svete zvierat. Tu opäť prejde inkarnáciami celou ríšou zvierat, až sa stane už vysoko organizovaným tvorom, t.j. takým zvieraťom, ktoré je už iba „na krok“ od človeka. Takýmito sú kravy, prasatá, psy, orly, líšky, kone, medvede, vlky a mnoho ďalších zvierat, ktoré žijú okolo nás. Ak sa takéto zviera dostane do kontaktu s človekom tak, že tento naň pozitívne zapôsobí, tak sa rozhodne stať človekom. Okrem toho, že sa takto rozhodne, musí ešte zažiť aj skúsenosť prirodzenej smrti. No a tu nastupuje ľudská beštialita. Namiesto toho, aby sme „mladším bratom“ pomáhali v evolučnom vývoji ich surovo týrame, zabíjame a jeme. A to sa ešte v nevedomosti chvastáme, že sme akési „dravce“ a podobné nezmysly. No v skutočnosti zastavujeme evolúciu týchto bytostí, ale oni sa – lebo toto je všeobecný zákon Vesmíru – musia znovu a znovu inkarnovať a plniť evolučnú úlohu tak, ako my, ale my ich znovu a znovu zabíjame. Okrem ťažkých karmických dôsledkov, ktoré na seba privolávame, spôsobujeme aj to, že napríklad na svete vznikajú vojny, v ktorých musíme hynúť pre zmenu my. Prečo? Odpoveď je napríklad v jeden zo zápovedí Čísloboha:
VEDZTE, ĽUDIA RASY VEĽKEJ, ŽE...
ZDROJ:

https://www.tartaria.sk/zaklad...
 

 

Na tomto príspevku ma zaujalo iba toto:
(rozum,program,"duchovn o")

Tú medzeru ste mali dať medzi spoluhlásky "c" a "h". Prípadne vynechať písmená "duc".
 

CHARA81, ďakujem, zaujímavé.

S Vami by som rád diskutoval. Face to face. Nateraz iba toľko polemického: Myslím, že opísané sa veľmi ťažko analyzuje za účelom syntézy, ktorú ste (náčrtne) ponúkli. Prajem pekné leto. Jozef Ivan
 

Áno zvieratá majú isté

učiace sa schopnosti, môžme to nazvať i inteligenciou, ale k schopnostiam človeka abstraktne myslieť, majú ďaleko. Ja som rozhodne za rešpektovanie zvierat počas ich života a som za aby sa brali do úvahy ich biologické potreby pri ich chove. Ale čo sa narodí, musí zomrieť jak v prírode, tak i v zajatí, a svojou smrťou poslúži aj v prvom prípade, aj v druhom prípade. Je to prirodzené, a nie je to nič nemorálne, či neetické, za čo by sme sa mali cítiť vinní voči tým, čo mäso nejedia. To že, zabraníme narodeniu ďalších generácii, rozhodne nepovažujem za pokrok.
 

Iste, máte pravdu, Tautolog,

k schopnostiam človeka abstraktne myslieť majú zvieratá ďaleko. No môžeme poprieť pri tej ich priznanej náznakovej inteligencii, že neprežívajú strach, úzkosť zo zániku? Ak nie, neznamená to čosi podstatné pre potravinársky priemysel? ... Všetko dobré želám. Jozef Ivan
 

VŠERŽARAVEC DOMÁCI.

Presne, môžeme trepať čokoľvek, ale je fakt človek bol je a bude všežravec.
Dnes potravinársky priemysel ponúka obrovský sortiment na najedenie, ale v podstate každý sám a dobrovoľne konzumuje čo mu vyhovuje.
A ak sa niekto chce obmedzovať čo je, je to jeho voľba a sám si dobrovoľne komplikuje život.
 

Ja používam opasok textilnogumový,

a nedám na neho dopustiť.
Každé chované zviera by malo žiť svoj život dobre a nie zle. Voľakedy sa kravy pásli, mali voľnosť, dnes sú uzavreté v maštali na kope ako v koncentráku. O sliepkach , husiach ani nehovoriac. Netvrdím, že v minulých storočiach bol prístup k zvieratám ideálny, poukazujem na tie lepšie stránky chovu.
Autor má veľkú pravdu.
 

čiže nepresadzuješ vegánstvo,

čo je dobre. Na iDnes bol pred pár dňami článok ako vegánom odobrali dvojročné dieťa, ktoré vyzeralo na pol roka (aj psychicky).

Ale ignoruješ ekonomiku. Za čias voľných chovov nás bolo menej (napr. miliarda proti siedmim miliardám) a už vtedy sme využívali každý vhodný kúsok krajiny (na SK napr. bolo lesa o nejakú tretinu menej, páslo sa všade na holiach aj skalách, v takých Tatrách boli stovky salašov).

Ako si to predstavuješ dnes? Mäso by bol tak drahé, že by si ho mohlo dovoliť horných desaťtisíc. Ten zvyšok by sa stal vegetariánmi?
 

Nemusíme zachádzať až do čias,

ked nás bola miliarda vo svete či milion na Slovensku. Za socializmu, teda ked nas bolo 5 mld a 5mil, denno denne prechádzali cez cestu kravy s pastiermi na pašu a mäso bolo dostupné pre všetkých, aj mlieko. Družstvá a štátne majetky boli všade. Netvrdím, že všetko bolo ideálne, no kravy mali viac voľnosti a života, než teraz. Pasienkov, lúk, ladom ležiacich polí je stále dosť, kým ich nezastaviame výrobnými, skladovými, obchodnými halami, domami a dialnicami.
Za socializmu ale vyčítam koncentrákový chov kurčiat, čo je aj podnes.

Nie som vegeterian, chcem jesť mäso, ale rovnako chcem, aby chovné zvieratá mali niečo zo života, najmä život na pastvinách od jari do jesene a aby usmrcovania boli bezbolestné a bezstresové.
 

netusis

kolko sliepok, zajacov, ba aj ovecky sa daju dochovat na par aroch zahrady.

za cely pozemok aj s domom platim dan obci 35 E rocne, bagatel.

samozrejme, ak si hnily a po prichode z prace chces pozerat oblbovak alebo chlastat s kamosmi pivo v bare (a pozerat pritom fodbal, farmu...), tak ziadnu zahradu ku stastiu nepotrebujes, staci klietocka v panelaku.

nevyuzitej urodnej pody na SK je na mrte, videl by si, keby si zdvihol ***** z kresla (a teraz nemyslim posadit ju do auta)

Takze maso pre hornych 10000 je nezmysel.
 

ts, ts, ts

takže,podľa tvojej logiky, sme sa za prvej republiky topili v potravinách. Veď obyvateľstva bolo menej a pôda sa využívala úplne na doraz, ovce sa pásli aj na vrchole Muráňa v Belianskych Tatrách, kam ich museli vynosiť po rebríku na chrbtoch. Rozsiahle plochy boli poškodené eróziou, napr. okolo Banskej Bystrice alebo Čachtíc.

Škoda, že ťa nepoznali, povedal by si im, že im stačí pár árov záhradky a nemusia sa pechoriť v horách.

Nevyužívanej poľnohospodárskej pôdy je dnes u nás veľa práve z toho dôvodu, ktorý som naznačil - ceny. Jej majitelia nie sú schopní vyprodukovať na nej potraviny v cene, ktorú by obyvatelia boli ochotní platiť.
 
Hodnoť

 

Odkedy clovek zmenil prostredie kmenoveho spolocenstva za civilizaciu, zacal istcnie len proti prirode ale aj prori sebe. Mame v sebe zakodovany error ked kvoli veciam co nepotrebujeme a tuzbe mat tych nepotrebnych veci viac a viac dokazeme nicit vsetko navokol, vratane samych seba.
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 10 962
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 4 260
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 1 903
 4. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 1 787
 5. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 1 059
 6. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 932
 7. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 757
 8. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 626
 9. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 547
 10. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 470

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 2. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 3. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 4. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 5. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 6. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 7. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 8. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 10. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok


Už ste čítali?