Zima

Autor: Pavel Vrabec | 9.2.2019 o 10:35 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  295x

Keď pod politickými článkami čítam diskusné príspevky niektorých voličov, najnovšie k prezidentským voľbám, je mi zima.

Zima z toho, čo nás asi čaká. Toľko nenávisti, neprajnosti, neustále sa opakujúcich v slovách diskutujúcich (hlavne pred hocijakými voľbami) mi vždy spôsobuje triašku. Nerozumiem tomu, ako vôbec môžu v demokracii kandidovať nedemokraticky nastavení politici, ako im ich sladké a populistické reči vôbec môžu niektorí voliči zhltnúť. Vlastne, to je tá demokracia. Získať moc demokraticky za každú cenu. Napr. aj strašením o imigrantoch. Pritom, raz tu budú tak či tak. Sťahovanie národov sa deje odveky a aj v budúcnosti sa bude diať. Je to proces nevyhnutnej transformácie. Sme predsa len obyčajné živočíchy so zakódovaným pudom prežitia. Keď niekde nie je voda či potrava, presunieme sa na iné miesto. Nepomôže ani stavanie múrov. Viď Rímska ríša.

Je veľmi nečestné klamať ľudí za účelom získania moci. Stavať častokrát priateľa proti priateľovi, brata proti bratovi. Rozumiem, že veľa voličov nezaujíma možnosť cestovania po celom svete, keď nemajú poriadne na cestu do práce (ak nejakú majú). Rozumiem, že sa boja imigrantov, keď im v ich bydliskách vyčíňajú asociáli z osád. Rozumiem, že stojac za pásom vo fabrikách zlých vykorisťovateľov zo Západu (dnes už aj Východu), ktorí bohatnú z ich práce a ešte majú aj úľavy na daniach, uvažujú o budúcnosti svojich rodín po avizovanom prepúšťaní. Čomu ale nerozumiem je, že si to títo ľudia nedokážu premostiť a pochopiť, že za ich situáciu môžu z veľkej časti práve tí, ktorých obhajujú - skorumpovaní, zlodejskí, nečestní politici.

Štát sa má o svojich ľudí postarať. Nie však postarať ako postarať. Nemám na mysli spôsob starostlivosti z predošlého režimu. Štát sa má o obyvateľov starať dobrými zákonmi, vytvárajúcimi zdravé podnikateľské prostredie, uľahčujúcimi každodenný život každému jednotlivcovi, zákonmi v súlade s dobrými mravmi a čestnosťou. Samozrejme, má byť nápomocný tým, ktorí sa z nejakých dôvodov nedokážu o seba postarať sami, slabším. Predstavitelia štátu majú byť elitou, výkvetom a výberom toho najlepšieho zo všetkých nás. Nie hrubí, drzí, arogantní politici, ktorých vyjadrenia mi spôsobujú husiu kožu. Nie konšpirátori, ktorí rozdeľujú ľudí na "našich ľudí" a ostatných. Nie zlodeji, ktorí už od mečiarovských čias dostávali štát tam, kde je dnes. Kde "naši ľudia" požívajú luxus a výhody moci a kde občan, malý podnikateľ, farmár, zneužívaný pre osobný prospech a ciele vybraných jedincov, ťahá za kratší koniec. Preto nerozumiem, ako môže niekto v diskusiách nenávistne nadávať tým kandidátom, ktorí sú garanciou slušnosti a ktorí chcú spájať všetkých ľudí našej mladej republiky.  

Táto zima je dosť studená. A nielen teplotami.

 

Slniečko v duši...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?