Boží hlas

Autor: Pavel Vrabec | 21.3.2011 o 19:51 | (upravené 11.5.2011 o 15:32) Karma článku: 2,03 | Prečítané:  547x

Napriek názvu sa nebudeme rozprávať o viere. Náboženské diskusie prenecháme kompetentnejším. My sa pozhovárame o božom hlase, ako ho vnímam v jednom z mojich ponímaní - o hudbe.

Ktovie, čo bolo prvé .. či reč, alebo hudba a spev. Prikláňal by som sa k druhej možnosti. Nakoniec, nie je aj reč zhlukom melódií a zvukov? Myslím, že už naši predkovia, ak boli teda tými opicami, pozorovali ako sa dorozumievajú iné živočíchy. A takisto sa pokúšali aj oni o nejaké zvukové signály. Určite ani v tej dobe nebolo nič krajšieho, ako počuť spievať vtáky.  A možno žili aj nejaké nám neznáme druhy zvierat, ktoré "spievali" ešte ľúbeznejšie :o). A ak sa pozrieme ešte ďalej dozadu, či chceme či nie, hudba sprevádza našu nádhernú Zem od dávnych vekov, vlastne od počiatku. A čo, vari výbuch sopky, trieštenie padajúcich skál, praskanie povrchu pri zemetrasení alebo špľachot vzpínajúcich sa vĺn narážajúcich na pobrežie, nie je hudba? A ak prišlo mohutné cunami, hasiace svojou vlnou vybuchujúce sopky za zvukov unikajúcej pary .... to bola symfónia! Iste, v dnešnej dobe napr. zemetrasenie či iné prírodné "pohromy" nie je pre nikoho uchu lahodiacou zmesou zvukov .. to uznávam. Najmä nie pre priamych aktérov takého "koncertu" :o(.

Ale nechceli sme o, v dnešnom ponímaní, katastrofách. O hudbe sme plánovali rečniť. Teda v zmysle, ako si ju predstavujem, či vnímam ja. Ja, keď začujem čosi, čo môj mozog prostredníctvom ušných prijímačov považuje za súlad, nádherný súzvuk, nemôžem si pomôcť, musím zdroj vysielania zosilniť. Viem, nemá sa to, ale vo svojich 44 rokoch mám sluch lepší, ako som mal pred 15 rokmi. Môžem doložiť dvoma vyšetreniami sluchu s týmto časovým odstupom :o). Samozrejme upozorňujem, aby nik nenapodobňoval moje konanie. Hlavne o dnešným mladých sa vraví, že je to, či bude, generácia nedoslýchavých :o( ....

Každá generácia má ten svoj štýl, žáner hudby. Začalo sa to kdesi v džungli, kde stačilo na reprodukciu pár bubnov. Hudobné nástroje, pomocou ktorých sa možno spočiatku vyjadrovali hlavne signály a pokyny, sa zišli aj ako doprovodné telesá k rôznym obradno - slávnostným tancom. Nepoznám vývoj hudobných nástrojov, to sa dám poučiť v diskusii, chcem len poukázať na "vek" hudby. Ale späť k žánrom. Za seba môžem hovoriť len o hudbe, ktorá ma sprevádza od kolísky a odprevadí ma aj na ceste do ďalšieho levelu. Ako som spomínal, každé nové pokolenie obdivuje akúsi novú vlnu. U mňa je to tak nejako inak. Je síce pravda, že asi najmenej obdivovanou oblasťou je pre mňa dychovka, ale inak môžem skoro všetko. Ale aby som ľudovky nezaznával, ako pubertiaci sme si pri ohníku okrem Kryla a nejakých tých trampských pesničiek veru zanôtili aj tie.

Inak počúvam všetko - od Mozarta, od ktorého milujem hlavne Requiem, až po Prodigy. Je to síce diametrálne odlišné, ale pokiaľ je hudba melodická, má čosi do seba, nie je o opakovaní 2 akordov, vtedy znesiem aj niečo tvrdšie. K tomu božiemu hlasu - najviac vnímam ako Boh zostupuje k nám, keď počujem spievať operných umelcov, alebo keď hrá symfónia. Vravím si, toto snáď ani nie je možné, narábať takto s hlasom alebo hudobným nástrojom. Snáď ani nie je možné, aby ktosi vymyslel a vyrobil čosi z kusu dreva a táto "vec" potom vyludzovala zvuky, pri ktorých sa chce človeku plakať. Od dojatia? Od šťastia? Z lásky? Pretože zo smútku to iste nie je ... aj spomínané Requiem, nech je akokoľvek pochmúrne, ma naladí len a len pozitívne. A operní speváci? Tam ani neviem ako vyjadriť svoj obdiv. Samozrejme, je v tom určite aj dril, ale bez talentu by to nešlo.  Keď ich so stiahnutým hrdlom a sklenenými očami počúvam, som presvedčený, že ten talent môže byť jedine od Boha. Tak ako mal aj Mozart. Ale nie len on. Všetci skladatelia, prechádzajúci vekmi, boli čosi ako umeleckí titani.

Apropo, hudba samotná vyjadruje čosi nadpozemské. Nádherne to vyjadril v Amadeovi (o znova opakovanom Mozartovi) režisér Miloš Forman. Ako sám povedal, jeho snahou bolo, aby vo filme hrala  hlavnú rolu hudba. To sa mu aj podarilo. Fascinujúce dielo. Každý rok si ho aspoň raz pozriem :o).

Hudba vyvíjajúca sa vekmi spravila veľký skok či už vo vyjadrovaní, použitých prostriedkoch vyludzujúcich tóny, či v prejave umelcov. Ako som vravel, počúvam skoro všetko. Začínal som zahraničnými hudobnými skupinami ako ABBA, Boney M, Novou vlnou (zastúpenou Duran Duran, Ultravox, Spandau Balet ....), Pink Floyd .... pokračujúc cez Madonnu, Michaela Jacksona, Wham, U2 a iné telesá až k dnešným už aj našim "reprezentantom" - Katka Knechtová, Hex, Horkýže slíže .... je toho naozaj veľa. A to ešte poviem, že mi veľa hovoria aj klasiky ako Beatles, Mamas & Papas, Bay City Rollers a pod.

Hudobný záber mám naozaj široký, neviem si ani spomenúť, čo všetko sa mi páči a pri čom všetkom mám pocit, že žijem. Ale k dnešnej hudbe mám občas výhrady. Teda k niektorým štýlom - techno a podobným, prenesene povedané, "jednotaktovo-dvojakordovým" žánrom. Vraví sa, že hudba prostredníctvom tanca privádza tancujúci pár k túžbe po milovaní. Preboha, aká túžba môže vzísť z takej hudby, kde sa mladí metajú akoby v tranze? Predpokladám, že si k tomu tranzu mnohí aj dopomôžu nejakými podpornými prostriedkami. Tam, ak k niečommu aj príde, nejde o nadpozemské milovanie, ale o pure sex, z ktorého si aj tak asi nič nepamätajú ... :o(

Mnohí dnešní interpreti si veľa práce s precítením skladanej piesne nerobia starosti. Hlavne, nech im prinesie bubáky. Čo na tom, že o pol roka si nebudeme vedieť spomenúť na melódie dnešných hitov? Áno, aj v minulých rokov, či desaťročiach sa vyskytli odrhovačky, nemajúce s umením hudby veľa spoločného. Ale dnes akoby sa s takýmito "skvostami" roztrhlo vrece. Nevraviac o tom, že mnohé piesne z "mojich" čias sa kopírujú, akoby "umelcom" došli nápady. Nevraviac o sprznení pôvodne nádhernej hudby. Je jedno, či prebraté piesne sú zo 60-tych, či 80-tych rokov. Preberá sa všetko. Čo to znamená? Žeby tým dnešní speváci priznali, že kedysi mala hudba viac čo povedať? Viac mladých sa vracia k pôvodnej hudbe. Počúvajú takisto ABB-u, Madonnu zo starých čias, strhnú sa, keď počujú v rádiu Last Christmas od Wham .... či nejaký hitík od Cool & the Gang ....

Nevravím, aj medzi svetovými modernými interpretmi sa nájdu takí, pri ktorých mi poskočí srdce a počujem boží hlas. ale čím ďalej, je ich menej. Talent sa nahrádza lacnou drahou šou, krása hudby trieskaním pokrievok. Techno a spomínané žánre by som mohol iba za predpokladu, ak si mám myslieť, že sa blíži na začiatku spomínané trieštenie skál.

Idem si ja pustiť Requiem ....


Krásne zážitky spojené s "nebeskou" hudbou vám želám ....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?